O nás         Letní univerzity         Adopce         Pomáháme         Návštěvní kniha         Kontakty

     Rok 2019
  Ostrava
     Rok 2018
  Plzeň
     Rok 2017
  Ústí nad Labem
     Rok 2016
  Olomouc
     Rok 2015
  Plzeň
     Rok 2014
  Ostrava
     Rok 2013
  Dvůr Králové n. L.
     Rok 2012
  Olomouc
     Rok 2011
  Ústí nad Labem
     Rok 2010
  Plzeň
     Rok 2009
  Dvůr Králové nad Labem
     Rok 2008
  Ostrava
     Rok 2007
 Ústí nad Labem
     Rok 2006
  Plzeň
     Rok 2005
  Liberec
     Rok 2004
  Zlín - Lešná
  Ústí nad Labem
     Rok 2003
  Zlín - Lešná
  Plzeň
     Rok 2002
  Plzeň
  Ústí nad Labem
  Dvůr Králové nad Labem


 

Letní univerzita juniorů 2007 při ZOO Ústí nad Labem

Od 1.7.2007 do 12.7.2007 při ZOO Ústí nad Labem


Po třech letech se Letní univerzita juniorů vrátila do ZOO Ústí nad Labem a její účastníci našli svůj „dočasný domov“ v překrásném prostředí chaty Mír v Jílovém u Děčína. První den po příjezdu a ubytování dětí se všichni poprvé potkali u ohniště. LUJ slavnostně zahájil prezident CEAF a hlavní vedoucí Dušan KOZEL, který seznámil účastníky s podrobným programem v následujících 12 dnech, včetně celotáborové hry, která se nesla v duchu kampaně vyhlášené Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA) pod názvem „Zachraňme Madagaskar.“ První den byl ukončen představením všech přítomných a rozdělením do tří družstev.

2. 7. 2007 byla první celodenní návštěva ZOO v Ústí nad Labem. Na zahájení přišel mezi účastníky LUJ i ředitel ZOO Mgr. Tomáš KRAUS. Po jeho přivítání seznámili pracovníci ZOO Věrka Vrabcová a Roman Nešetřil děti se ZOO a se zvířaty chovanými v ZOO. Po úvodní prezentaci a shlédnutí komentovaného krmení orangutanů a lachtana následovala prohlídka celé ZOO. Po obědě děti vypracovaly jeden z výukových programů.

V následujících dnech účastníci LUJ absolvovali v ZOO po družstvech připravený program a to všestrannou starostlivost o poníky, dětskou ZOO a pomoc zahradníkům. Dále se podíleli i na úklidu výběhu pro antilopy a slony. Juniorům dále po skupinách bylo umožněno navštívit zázemí ve sloninci, kdy se před oblíbenou procházkou obou slonic po ZOO dostali do jejich bezprostřední blízkosti a mohli je i nakrmit. Po obědě se účastníci LUJ spolu s pracovníky ZOO podívali do zázemí v šelminci, kde i medvědi himalájští dostali malé dobroty, do výběhu a zázemí pro gepardy, do exotária, zimoviště pro některá zvířata s možností kontaktu s lemury, do pavilonu žiraf a nosorožců a do zvířecí kuchyně. Dalším nezapomenutelným zážitkem bylo i krmení tuleňů.

V úterý 3. 7. 2007 oslavil své 16. narozeniny dlouholetý účastník našich LUJ - David ŠULC. Po skončení ukázky cvičení slonů obdržel od pracovníků ZOO malý dárek. Největší překvapení však pro našeho oslavence připravila slonice KALA, která oslavence svezla ve svém výběhu. Oslava poté pokračovala i večer na chatě Mír, kdy oslavenec dostal svůj narozeninový dort a poté následovala diskotéka.

4. 7. 2007 v dopoledních hodinách plnili junioři hry a různé úkoly na chatě v Jílovém. Odpoledne připravili pracovníci ZOO bojovou hru „Boj o poklad“, kdy družstva musela vyřešit 20 otázek směřujících k objevení pokladu. Hodnotil se nejen celkově dosažený čas, ale i kvalita splněných úkolů. Boj o poklad vyhrálo I. družstvo, na 2. místě skončilo II. družstvo a 3. místo obsadilo III. družstvo. Po skončení hry následovala noční prohlídka ZOO.

5. 7. 2007 byl pro juniory asi jeden z nejnáročnějších dní, kdy dopoledne plnili úkoly v prostředí kolem chaty a po obědě byla připravena turistická vycházka na horu Snežník, která je vysoká 723 m n.m. Odměnou pro všechny byl krásný pohled z rozhledny hory Sněžník.

6. 7. 2007 se účastníci LUJ podívali do města Jílové a navštívili místní zámek. Odpoledne družstva plnila další úkoly celotáborové hry „Zachraňme Madagaskar“.

7. 7. 2007 po snídani se junioři vydali vlakem na cestu do Děčína spojenou s návštěvou ZOO a expozice Rajských ostrovů, kde nás čekala „Cesta kolem světa“ s řadou zvířat, která nejsou k vidění v ZOO. Návštěva děčínské ZOO se uskutečnila s průvodcem. Po skončení prohlídky se mohli účastníci LUJ v ZOO podívat na místa, která je zaujala. Mezi ně patřilo i krmení medvědů.

8. 7. 2007 s využitím krásného a slunečného počasí byla pro juniory připravena „Ceafácká sportovní olympiáda“ v netradičních disciplínách a následně i velmi oblíbená hra „Lovení motýlů“, kdy za ulovené motýly dostali „zaplaceno“. V následné dražbě vyměnili „peníze“ za věci podle svého zájmu.


9. a 10.7.2007 v ZOO družstva plnila úkoly podle stanoveného harmonogramu, aby se vystřídala na všech pracovištích. Poslední den v ZOO bylo na závěr připraveno ze strany pracovníků ZOO překvapení. Po skončení cvičení slonů bylo umožněno účastníkům LUJ vstoupit do jejich výběhu a mohli je nakrmit jejich oblíbenou maškrtou – piškoty. Poté následovalo společné foto slonic a účastníků LUJ. Poslední společnou akcí v ZOO bylo povídání Věrky Vrabcové o celosvětové kampani „Zachraňme Madagaskar“.

Účastníci LUJ se rozhodli adoptovat další zvíře. Tenkrát se jim stal Lemur Vari a na adopci byla věnovaná celková částka 2.500,-Kč. Na závěr posledního dne v ZOO přišel opět mezi účastníky LUJ i ředitel ZOO Mgr.Tomáš KRAUS a předal „Adopční certifikát“ a popřál juniorům mnoho dalších úspěchů a krásné prázdniny v kruhu svých blízkých.

11. 7. 2007 - předposlední den pobytu se nesl ve znamení přípravy programu na závěrečné slavnostní vyhodnocení a přípravy na odjezd domů. Vyhodnocení celé LUJ se uskutečnilo za přítomnosti Věrky Vrabcové. Každý účastník obdržel Účastnický list a malou pozornost. Poté došlo k vyhodnocení nejlepších jednotlivců a družstev. Na závěr vyhodnocení byla pro účastníky LUJ připravená sladká odměna.

Výsledková listina soutěže jednotlivců

Mladší kluci
1. Domik Resl
2. Marek Novák
3. David Altman

Straší kluci
1. Kryštof Lindner
2. Jan Kirner
3. Tomáš Kojetín

Mladší děvčata
1. Hana Dvořáková
2. Michaela Nehézová
3. Klára Ziková

Starší děvčata
1. Veronika Nováková
2. Linda Černíková
3. Iva Moutelíková

Celkově nejlepší účastníci LUJ 2007
1. Kryštof Lindner
2. Jan Kirner
3. Veronika Nováková

Výsledková listina soutěže družstev

1. I. družstvo ve složení : Tomáš Kojetín, Jan Kirner, Michal Čerňanský, Iva Moutelíková, Anna Machová, Klára Ziková

2 III.družstvo ve složení : David Šulc, Kryštof Lindner, Marek Novák, Nikola Frýdová Linda Černíková , Michaela Nehézová

3. II. družstvo ve složení : Dominik Resl, David Altman, Veronika Nováková, Kateřina Pašáková, Sára Studničková, Hana Dvořáková

12. 7. 2007 – nejsmutnější den na LUJ, kdy při odjezdu padaly i slzy. Máme jeden světlý bod – blíží se LUJ 2008. Kdy, kde a jak se dozvíte na těchto stránkách za pár týdnů. Proto nezapomeňte pravidelně sledovat tyto www stránky.

Poděkování za spolupráci při zajištění LUJ 2007 patří
• pracovníkům Zoologické zahrady v Ústí nad Labem
• pracovníkům Zoologické zahrady v Děčíně
• pracovníkům chaty Mír v Jílovém u Děčína
• všem rodičům, kteří přispěli na odměny pro účastníky LUJ 2007
• všem vedoucím a instruktorům, kteří se podíleli na zdárném průběhu LUJ 2007