O nás         Letní univerzity         Adopce         Pomáháme         Návštěvní kniha         Kontakty

     Rok 2019
  Ostrava
     Rok 2018
  Plzeň
     Rok 2017
  Ústí nad Labem
     Rok 2016
  Olomouc
     Rok 2015
  Plzeň
     Rok 2014
  Ostrava
     Rok 2013
  Dvůr Králové n. L.
     Rok 2012
  Olomouc
     Rok 2011
  Ústí nad Labem
     Rok 2010
  Plzeň
     Rok 2009
  Dvůr Králové nad Labem
     Rok 2008
 Ostrava
     Rok 2007
  Ústí nad Labem
     Rok 2006
  Plzeň
     Rok 2005
  Liberec
     Rok 2004
  Zlín - Lešná
  Ústí nad Labem
     Rok 2003
  Zlín - Lešná
  Plzeň
     Rok 2002
  Plzeň
  Ústí nad Labem
  Dvůr Králové nad Labem


 

Letní univerzita juniorů 2008 při ZOO Ostrava
- Kratky zobak orlosupa bradatého -

Termín: 3.8.2008 - 13.8.2008

Letošní Letní univerzita juniorů Středoevropské asociace přátel zoologických zahrad při ZOO Ostrava přinesla spoustu překvapení, mnoho velmi šikovných nových tváří a báječnou atmosféru i díky skvělým lidem z ostravské zahrady, kteří nás opravdu vzali za své. Za to jim patří náš obrovský dík! Vypuklo to v neděli 3. srpna v odpoledních hodinách postupným příjezdem dětí ze všech stran republiky. Seznamovací večer napověděl, že se jmény to letos nebude jednoduché. Nejeden Vojta či David znamenal první problém, který vyřešily přezdívky. Všichni se už ale těšili na první návštěvu v ZOO a proto jsme šli brzo spát.

V pondělí jsme měli budíček naplánovaný na 7. hodinu. Nicméně pokoj vedoucích s okny otevřenými směrem ke kostelní věži hned o půl šesté zjistil, kdo bude následujících 10 nocí pánem budíčku. První den v ZOO nás čekalo slavnostní zahájení LUJ zástupci ZOO Ostrava a poté nás již čekala komentovaná prohlídka dolní části zahrady. Po obědě již začalo vyplňování prvních pracovních listů ostravské ZOO na téma Ohrožená příroda. Po návratu do asi půl hodiny jízdy vzdálených Bolatic, kde jsme byli ubytováni, jsme se dozvěděli jaká pravidla má celotáborová hra a děti si již začali připravovat vlajku a pokřik pro své tři týmy.

Úterní návštěva zahrady již byla „pracovní“. Po rozdělení účastníků do dvou týmů – tygrů a mandrilů – jsme zamířili k vypuštěnému bazénu hrochů a druhá skupina se vydala k poníkům, kde v mnohém chovatelům pomohli. Po odpoledním vyplňování pracovních listů jsme spěchali opět na základnu do Bolatic, kde jsme již finišovali výrobu vlajek a po večeři poznávali zvuky zvířat.

Středa byla opět o kontaktu se zvířaty a děti se dostali do zázemí nového ostravského slonince a druhá skupina připravovala enrichment pro šimpanzí skupinu. Po obědě následovala zajímavá přednáška Šárky Bartákové z ostravské zahrady o kampani EAZA na ochranu obojživelníků. Po návratu na základnu byl čas na přípravu večerních scének, které měli být spojeny s obojživelníky. Poutavou přednášku o obojživelnících si na základně připravila také Eva Krásová, jedna z vedoucích, kteří se o výuku dětí snažili. I přes krátký čas na přípravu jsme shlédli výborné herecké výkony a družstva zaslouženě dostala další body v celotáborové hře.

Čtvrteční dopoledne jsme zůstali v Bolaticích a po důkladném úklidu základny si děti mohly připravovat své prezentace na téma enrichment, které v pátek prezentovaly. Po obědě jsme se již vydali opět do zahrady a zadali seznam věcí, které měly za úkol v rámci jedné z táborových her děti najít. Musíme je dodatečně pochválit, neboť mnohým z nás dodnes není úplně jasné, kde některé z důkladně promyšlených položek táborníci sehnali. Po opékání špekáčků na louce za expoziční části zahrady, ve společnosti zaměstnanců oddělení propagace, jsme se konečně dočkali večerní komentované prohlídky druhé části zahrady za kterou patří velké poděkování Vladimírovi Adámkovi, který neváhal obohatit naše vědomosti četnými perličkami ze života zvířat v jejich zoo, stejně jako jejich divokých příbuzných.

Páteční dopolední program v ZOO opět patřil čištění hrošího bazénu a vyčištění stájí pro poníky a oslíky. Po obědě již děti netrpělivě očekávány týmem z oddělení kontaktu s veřejností zahájily své prezentace na téma enchrimentu některých vybraných druhů zvířat v ostravské zoo, které sklidily velký úspěch. Letošní účastníci LUJ byli opravdu velmi šikovní, dokázali pracovat v týmu a vymýšlet nové alternativy. Po vyplnění dalších pracovních listů jsme se již vrátili na základnu, kde již měl připravenu přednášku o chovu slonů v českých zoo táborový vedoucí Ondřej Ságner. Večer byl zahájen turnaj ve stolním tenisu, který se těšil velké pozornosti sportovně založených a mohli se plně projevit i někteří z našich sportovně nadanějších. Mistrem v ping pongu CEAF ZOO se stal Michal Čerňanský.

Víkendový program byl ve znamení sportu. To abychom chvilku nezatěžovali jenom mozkové závity a protáhli si namožená těla. Dopoledne byl připraven turnaj v šipkách a odpoledne jsme se vydali do Chuchelnického lesa. Cesta proběhla zábavnou formou, kdy se tábor rozdělil do dvou skupin. První šla napřed a vymýšlela po cestě úkoly a značení cesty pro skupinku, která šla s malým odstupem za ní. Po setmění byl připraven slavnostní ceremoniál k zahájení sportovních her, jejichž hlavní program se odehrával v neděli a připraveno pro něj bylo 15 disciplín. Po jejich úspěšném absolvování jsme opět hráli oblíbenou hru CEAFáků, tzv. „obchodování s medvědy“.

V pondělí ráno jsme se opět vydali do ostravské zahrady. Poslední návštěva zahrady již byla oddychová a CEAFáci měli čas navštívit v klidu pavilony a výběhy svých oblíbených zvířat. Po obědě následoval bobřík neviditelnosti, kdy měli účastníci LUJ za úkol ztratit se z očí vedoucích a instruktorů, kteří měli za úkol co nejvíc dětí lapit. Nakonec bystrým očím a rychlým nohám vedoucích uniknul pouze Michal Čerňanský. Gratulujeme! Při bobříkovi dostaly děti ještě jeden úkol a to vyměňovat samolepky CEAF ZOO za co nejhodnotnější předmět, a to s návštěvníky. Opět tradiční akce letních univerzit. Večer pak následovala dražba věcí za ceafáky, kterých měli vedoucí pěknou zásobu.

Úterní dopoledne jsme se byli podívat po okolí Bolatic. Konkrétně jsme navštívili nedaleký hřebčín Albertovec a po obědě jsme již umožnili dětem vydělané a vydražené „peníze ceafáky“ proměnit v další dražbě za sladkosti a propagační materiály partnerských zoologických zahrad. Odpoledne pak již zbyl čas pouze na balení a přípravu večerního slavnostního vyhodnocení letošní univerzity. Zúčastnili se ho i zástupci zahrady a prezident CEAF ZOO Dušan Kozel. O kulturní program se vedle dětí postarali také vedoucí se svou scénkou jednoho příběhu včelích medvídků a všechny přítomné ohromilo vystoupení Zdeňka Bergera na historický hudební nástroj zvaný flétna s měchuřinou. A jak tedy letošní LUJ dopadla?

Kluci 9 – 13

1. Altman David

2. Koudelka Pavel

3. Faruzel Vojtěch

Kluci 14 – 17

1. Lindner Kryštof

2. Kojetín Tomáš

3. Kojetín Lukáš

Holky

1. Černíková Linda

2. Zwierzinová Anna

3. Koudelková Petra

V družstvech zvítězili Žáby z karibiku před Tygry a Šelmami.

Na závěr nesmíme mockrát poděkovat těm, kteří se o nás celý pobyt v zoo Ostrava starali. Jmenovitě pak naše díky patří Šárce, Vláďovi, Jindře, Janě a Zdendovi. Díky!

Důležitou součástí LUJ každý rok je výběr jednoho zvířete k adopci. V ostravské zoo jsme pro rok 2008 podpořili ORLOSUPA BRADATÉHO (Gypaetus barbatus), a to částkou 6000 Kč.