O nás         Letní univerzity         Adopce         Pomáháme         Návštěvní kniha         Kontakty

     Rok 2019
  Ostrava
     Rok 2018
  Plzeň
     Rok 2017
  Ústí nad Labem
     Rok 2016
  Olomouc
     Rok 2015
  Plzeň
     Rok 2014
  Ostrava
     Rok 2013
  Dvůr Králové n. L.
     Rok 2012
  Olomouc
     Rok 2011
  Ústí nad Labem
     Rok 2010
 Plzeň
     Rok 2009
  Dvůr Králové nad Labem
     Rok 2008
  Ostrava
     Rok 2007
  Ústí nad Labem
     Rok 2006
  Plzeň
     Rok 2005
  Liberec
     Rok 2004
  Zlín - Lešná
  Ústí nad Labem
     Rok 2003
  Zlín - Lešná
  Plzeň
     Rok 2002
  Plzeň
  Ústí nad Labem
  Dvůr Králové nad Labem


 

Jak o LUJ 2010 referoval časopis Planeta zvířat?

Letní univerzita přátel zoo v zoologické zahradě města Plzně

Dne 1. 8. 2010 byla v Melchiorově huti nedaleko Plzně slavnostně započata další letní univerzita juniorů (dále jen LUJ) Středoevropské asociace přátel zoologických zahrad, alias CEAF ZOO (Central European Association of ZOO Friends). V plzeňské zoo mají tyto tábory již určitou tradici a letos se sem mladí zoologové vypravili po celkem čtyřleté přestávce, během které se odehrály LUJ také v Ústí nad Labem, Ostravě a i Dvoře Králové nad Labem.

Každá zoologická zahrada má svá specifika, své chovatelské „špeky“, svůj vlastní svět. Proto je pro účastníky i organizátory letních univerzit tolik lákavé střídat místa jejich konání. Plzeňská zahrada patří však jednoznačně k těm nejoblíbenějším destinacím. Přátele zoologických zahrad totiž lákají velice neobvyklé druhy živočichů i rostlin a nezaměnitelná koncepce zoogeografického rozdělení areálu. To samozřejmě nahrává především vedoucím při přípravě her, testů a vzdělávání dětí.

A jak taková letní univerzita vlastně probíhá? Je to jednoduché. První den se ze všech koutů republiky sjede parta dětí a mladých lidí, které pojí zájem o přírodu a zoologické zahrady a hned se nemůžou dočkat na den druhý, kdy se už jede do zoo. První den v zahradě je pokaždé ve znamení společné prohlídky areálu, aby se účastníci rychle zorientovali a udělali si zevrubnou představu o tom, co je v následujících dnech vlastně čeká nebo na co by chtěli zaměřit svoji pozornost. Už v průběhu tohoto úvodu jsme ocenili báječné nové expozice a pavilony Afriky a Asie a děti skoro nedýchaly při pohledu na majestát indického nosorožce, kterého Plzeňští chovají v ČR jak jediní. Měli jsme velikánské štěstí, protože Beni (samec nosorožce) je poměrně přítulné zvíře a bylo nám v průběhu pobytu v zahradě dokonce dovoleno se jej dotknout a nabídnout mu okus z rukou! Zblízka byla dětem představena dokonce i malá zebří samička odchovaná jednou šikovnou paní chovatelkou. A to byl, prosím, jenom začátek! Brigáda v příkopu vedle medvědího výběhu také stála za to, neboť táborníci nejen že pomohli zahradníkům s nepříjemnou povinností, ale také zajistili ono dopoledne zábavu medvědímu samci, kterého jejich přítomnost a činnost velmi zaujala.

Asociace přátel zoologických zahrad funguje už více než deset let. Za tu dobu konala ohromné množství výletů a letních univerzit v nejrůznějších zoo. A samozřejmě se snaží přispět i svým dílem k ochraně některých druhů tak, že v průběhu každého turnusu adoptuje na jeden rok jedno zvíře. Letos získal podporu CEAF ZOO a nové jméno samec krokodýla siamského (Crocodylus siamensis), který se od 11. 8. 2010 jmenuje Jáchym. Děti dokonce dostaly možnost vybrat jména i trojici göttingenských selátek, která se historicky poprvé v zoo Plzeň narodila. Jmenují se nyní Mája, Rypáček a Cecilka.

V zoo Plzeň se členové Středoevropské asociace přátel zoologických zahrad cítí jako doma. Určitě se tam zase v blízké době vydají. Vždyť tam pracuje i jejich viceprezident Mgr. Martin Vobruba, který je také pravidelných přispěvatelem Planety zvířat! Třeba je v nějaké (nejen plzeňské) zoo taky potkáte. Pokud máte zájem se o činnosti této organizace dovědět více, pak stačí navštívit webové stránky www.ceaf.cz. Nově má svou stránku i na facebooku. V příštím roce by se „CEAFáci“ chtěli po přestávce opět podívat do Ústí nad Labem. Pokud vše půjde tak, jak se předpokládá a toto jejich přání se splní, budou brzy na webu informace od další letní univerzitě a tudíž i nabídka volných míst pro případné zájemce o účast.


Kontakty:
Dr. Dušan Kozel, prezident CEAF ZOO; dusan.kozel@seznam.cz
Ing. Eva Krásová, členka rady CEAF ZOO; ceaf-zoo@klikni.cz,
www.facebook.com/ceaf.cz