Jak o LUJ 2010 referoval časopis Planeta zvířat?
Letní univerzita přátel zoo v zoologické zahradě města Plzně
Dne 1. 8. 2010 byla v Melchiorově huti nedaleko Plzně slavnostně započata další letní univerzita juniorů (dále jen LUJ) Středoevropské asociace přátel zoologických zahrad, alias CEAF ZOO (Central European Association of ZOO Friends). V plzeňské zoo mají tyto tábory již určitou tradici a letos se sem mladí zoologové vypravili po celkem čtyřleté přestávce, během které se odehrály LUJ také v Ústí nad Labem, Ostravě a i Dvoře Králové nad Labem.
Každá zoologická zahrada má svá specifika, své chovatelské „špeky“, svůj vlastní svět. Proto je pro účastníky i organizátory letních univerzit tolik lákavé střídat místa jejich konání. Plzeňská zahrada patří však jednoznačně k těm nejoblíbenějším destinacím. Přátele zoologických zahrad totiž lákají velice neobvyklé druhy živočichů i rostlin a nezaměnitelná koncepce zoogeografického rozdělení areálu. To samozřejmě nahrává především vedoucím při přípravě her, testů a vzdělávání dětí.
A jak taková letní univerzita vlastně probíhá? Je to jednoduché. První den se ze všech koutů republiky sjede parta dětí a mladých lidí, které pojí zájem o přírodu a zoologické zahrady a hned se nemůžou dočkat na den druhý, kdy se už jede do zoo. První den v zahradě je pokaždé ve znamení společné prohlídky areálu, aby se účastníci rychle zorientovali a udělali si zevrubnou představu o tom, co je v následujících dnech vlastně čeká nebo na co by chtěli zaměřit svoji pozornost. Už v průběhu tohoto úvodu jsme ocenili báječné nové expozice a pavilony Afriky a Asie a děti skoro nedýchaly při pohledu na majestát indického nosorožce, kterého Plzeňští chovají v ČR jak jediní. Měli jsme velikánské štěstí, protože Beni (samec nosorožce) je poměrně přítulné zvíře a bylo nám v průběhu pobytu v zahradě dokonce dovoleno se jej dotknout a nabídnout mu okus z rukou! Zblízka byla dětem představena dokonce i malá zebří samička odchovaná jednou šikovnou paní chovatelkou. A to byl, prosím, jenom začátek! Brigáda v příkopu vedle medvědího výběhu také stála za to, neboť táborníci nejen že pomohli zahradníkům s nepříjemnou povinností, ale také zajistili ono dopoledne zábavu medvědímu samci, kterého jejich přítomnost a činnost velmi zaujala.
Asociace přátel zoologických zahrad funguje už více než deset let. Za tu dobu konala ohromné množství výletů a letních univerzit v nejrůznějších zoo. A samozřejmě se snaží přispět i svým dílem k ochraně některých druhů tak, že v průběhu každého turnusu adoptuje na jeden rok jedno zvíře. Letos získal podporu CEAF ZOO a nové jméno samec krokodýla siamského (Crocodylus siamensis), který se od 11. 8. 2010 jmenuje Jáchym. Děti dokonce dostaly možnost vybrat jména i trojici göttingenských selátek, která se historicky poprvé v zoo Plzeň narodila. Jmenují se nyní Mája, Rypáček a Cecilka.
V zoo Plzeň se členové Středoevropské asociace přátel zoologických zahrad cítí jako doma. Určitě se tam zase v blízké době vydají. Vždyť tam pracuje i jejich viceprezident Mgr. Martin Vobruba, který je také pravidelných přispěvatelem Planety zvířat! Třeba je v nějaké (nejen plzeňské) zoo taky potkáte. Pokud máte zájem se o činnosti této organizace dovědět více, pak stačí navštívit webové stránky www.ceaf.cz. Nově má svou stránku i na facebooku. V příštím roce by se „CEAFáci“ chtěli po přestávce opět podívat do Ústí nad Labem. Pokud vše půjde tak, jak se předpokládá a toto jejich přání se splní, budou brzy na webu informace od další letní univerzitě a tudíž i nabídka volných míst pro případné zájemce o účast.