Site Overlay

Letní univerzita juniorů 2015 (ZOO Plzeň)

Dne 27. července 2015 byl v Melchiorově Huti nedaleko Plzně zahájen 16. ročník Letní univerzity juniorů (LUJ) při Zoologické a botanické zahradě města Plzeň, kam se účastníci vrátili po 5 letech. LUJ se zúčastnilo celkem 42 dětí (24 děvčat a 18 chlapců) z celé ČR.

Fotografie naleznete zatím jen na facebookových stránkách (https://www.facebook.com/ceaf.zoo.cz/photos_stream?tab=photos_albums ).

Po příjezdu dětí a jejich ubytování byla oficiálně zahájena LUJ. Děti byly seznámeny s průběhem tábora, včetně celotáborové hry, během které si připomněly všech 11 kampaní Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Děti byly rozděleny do 3 družstev a začaly plnit první úkoly celotáborové hry. Musely vymyslet jméno pro své družstvo, výrobit vlajku a vlastní „bojový” pokřik.

Po splnění úkolů se jednotlivá družstva představila a předvedla, jak se jim podařilo splnit první úkoly z celotáborové hry:

1. družstvo „Filozofičtí zoologové v hibernaci“ – kapitán Michaela KIRNEROVÁ

2. družstvo „Bystří, chundelatí ptakopysci“ – kapitán Martin BOŽEK

3. družstvo „Velkolepý tým intelektuálů“ – kapitán David KIRNER

Při první návštěvě v ZOO v pondělí byli účastníci LUJ seznámeni s historií plzeňské ZOO a po obědě absolvovali komentované krmení nosorožců, žiraf, hrošíka liberijského a tučňáků.

V úterý do oběda plnily děti samostatné úkoly celotáborové hry v ZOO a po obědě se zúčastnily besedy s fotografem a pracovníkem plzeňské ZOO p. Jaroslavem Vogeltanzem o přírodě ČR.

Třetí den návštěvy účastníci LUJ pomáhali ošetřovatelům na statku Lüftnerka a v chovech drobných živočichů. Za odměnu se mohli pod dohledem ošetřovatelů blíže seznámit s kozami, ovcemi, zubry, velbloudy a dokonce i žirafami. Po obědě absolvovali přednášku s pracovnicí plzeňské ZOO p. Jiřinou PEŠOVOU o přírodě na Filipínách a o záchranné stanici TALARAK na ostrově Negros.

Po návratu ze ZOO družstva plnili zajímavé úkoly celotáborové hry na základně a připravovaly enrichment pro lvy a šimpanze.

Čtvrteční návštěva v ZOO začala pozorováním reakce lvů a šimpanzů na výtvory jednotlivých družstev, následovala ukázka sokolnictví a plnění úkolů celotáborové hry.

V pátek dopoledne družstva plnila úkoly celotáborové hry na táborové základně. Po obědě navštívili účastníci univerzity Akva teru v jádru Plzně, a to dokonce včetně zázemí. Následovalo volno v městě a poté dlouho očekávaná cesta vláčkem z náměstí do ZOO Plzeň. Noční prohlídka ZOO pod vedením Martina VOBRUBY byla zahájena na statku Lüftnerka opékáním špekáčků. Zvířata v ZOO se nám ukázala v trochu jiném „světle“ při svém nočním životě a bez návštěvníků v ZOO.

V sobotu a v neděli plnila družstva úkoly celotáborové hry. Mezi nejzajímavější patřila stavba domků, „chytáni koz“v lese, sběr borůvek pro šimpanze a tradiční a dlouho očekávaná hra „Medvědi“ spojená s dražbou věcí. Zajímavá byla i vzpomínka na minulé ročníky LUJ ve fotografiích, kdy bylo vidět jak se z některých dětí stali zkušení vedoucí.

V pondělí byl poslední den návštěvy v ZOO, kdy dopoledne účastníci LUJ absolvovali poslední přednášku Martina VOBRUBY o některých ZOO v Evropě. Po obědě děti sledovaly šimpanze, jak si pochutnávají na borůvkách, které jim vlastnoručně nasbíraly. Návštěva v ZOO byla ukončena opět tradiční hrou „Chameleon.“ Nejlepšími chameleony byly nakonec Janina PTÁKOVÁ a Michaela PŠENICOVÁ.

Účastníci Letní univerzity juniorů věnovali na adopci kobry siamské a kakadu filipínského celkovou částku 6.000,-Kč.

Na základně v Melchiorově huti měla fotbalová příprava dívek Viktorie Plzeň soustředění a byly jsme „vyzváni“ k přátelskému utkání, které se uskutečnilo v pondělí večer. Smíšené družstvo kluků a holek CEAF sehrálo vyrovnanou fotbalovou „partii“s holkami Viktorie Plzeň a prohrálo 2:1. Čestný úspěch CEAFu zařídil Petr KUČERA, který spolu s Filipem ŠESTÁKEM a Radovanem KLIMŠEM patřili mezi nejlepší. Ocenění a uznání si zaslouží všichni, holky i kluci, kteří nastoupili za tým CEAFu, ale i naši diváci za vytvoření báječné fotbalové atmosféry.

Předposlední den byl ve znamení nejen přípravy vyhodnocení ale i různých her, včetně vodních a koupání. Večer bylo provedeno slavnostní vyhodnocení celé LUJ za přítomnosti Martina VOBRUBY – pracovníka ZOO a viceprezidenta CEAF ZOO. Každé dítě obdrželo diplom za absolvování LUJ 2015.

Nejúspěšnější jednotlivci:

a) Mladší holky:

1. Tereza JORDÁDOVÁ

2. Anna VAŠKOVÁ

3. Barbora LUKEŠOVÁ

b) Starší holky

1. Tereza KUČERA

2. Johana PETRŽELOVÁ

3. Michaela KIRNEROVÁ

c) Mladší kluci:

1. Kristián VONDRA

2. Jakub HORÁČEK

3. Lukáš LETTOVSKÝ

d) Starší kluci:

1. David KIRNER

2. Vojtěch KODEŠ

3. Martin BOŽEK

Nejlépe uklizená po celou dubu LUJ byla chatka č. 13: Michaela KIRNEROVÁ, Natálie VAŠKŮ, Tereza ŠAKAROVOVÁ

Nejlepším „nováčkem“ na LUJ: Petr MOJŽÍŠ

Pořadí družstev:

1. místo – 3.družstvo „Velkolepý tým intelektuálů“

2. místo – 2. družstvo „Bystří, chundelatí ptakopysci“

3. místo – 1. družstvo „Filozofičtí zoologové v hibernaci“

Po slavnostním vyhodnocení byla připravena diskotéka, která trvala do pozdních nočních hodin.

Středa (5.8.2015) byla nejsmutnějším dnem celé LUJ, protože se jednalo o den poslední. Po budíčku si účastníci LUJ sbalili své věci, a po snídani čekali na příjezd rodičů, aby si je odvezli domů a užívali si dalších dnů prázdnin. Při každém odjezdu zaznělo hromové AHOJJJJJJJJJJJJJJJ a ujištění se, že se příští rok na opět setkáme LUJ a to tentokrát v ZOO Olomouc a v chatě Pod věží v Radíkově.

Poděkování – vedení ZOO Plzeň a všem jejím zaměstnancům, zejména Martinu VOBRUBOVI, Jaroslavovi VOGELTANZOVI, Jiřině PEŠOVÉ a všem ostatním pracovníkům ZOO, se kterými se účastníci LUJ setkali.

– pracovníkům restaurace KIBOKO v ZOO

– pracovníkům Rekreačního střediska Melchiorova Huť

– firmě DaTa EXPRES za zabezpečení autobusové dopravy do ZOO

– všem rodičům, kteří poskytli drobné dárky na odměny pro děti

– všem vedoucím, instruktorům a zdravotnici, bez kterých by se LUJ 2015 nemohla uskutečnit.

Dušan KOZEL – hlavní vedoucí, prezident CEAF ZOO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2020 . All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes