Site Overlay

Letní univerzita juniorů 2016 (ZOO Olomouc)

V neděli 31. července 2016 se  Chatě Pod Věží v Radíkově setkalo celkem 54 cestovatelek a cestovatelů z celé České republiky a 1 cestovatelka z Francie, aby za 10 dní absolvovali cestu kolem světa.

Po příjezdu dětí a jejich ubytování byla oficiálně zahájená LUJ. Cestovatelé byly seznámeni s průběhem celé LUJ, rozděleny do 3 družstev – cestovatelských týmů a začali plnit první úkoly celotáborové hry, mezi které patřily volba názvu, výroba vlastní symboliky a „bojového“pokřiku.

Po splnění úkolů se představily jednotlivé družstva a předvedly, jak se jim podařilo splnit první úkoly z celotáborové hry:

1. družstvo „Sympatičtí puntíci“ – kapitán Petr KUČERA

2. družstvo „Dobrodružné pilořitky“ – kapitán Johana PETRŽELOVÁ

3. družstvo „Dominantní rejsci“ – kapitán Michaela KIRNEROVÁ

V rámci cesty kolem světa cestovatelé navštívili Island, Grónsko, Mexiko, Galapágy, Peru, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku a nakonec se vrátili do Radíkova. Cestovatelé podle připravených indicii museli poznat další cíl cesty a plnili další úkoly, spojené s krajinou kterou navštívili. Trochu specifická byla návštěva Brazílie, kdy se cestovatelé aktivně zapojili do Olympijských her v tradičních ale i netradičních sportovních disciplínách.

Dlouhé a náročné cestování měli cestovatelé zpříjemněno návštěvou v ZOO, kterých bylo celkem 6. Při první návštěvě byly účastníci LUJ seznámeni s celou ZOO v Olomouci na Svatem Kopečku.

V rámci pravidelných návštěv se účastníci LUJ postupně seznamovali s celou ZOO a jejími funkcemi. Své teoretické znalosti si následně ověřili v praxi, družstva „stavěli“ výběh pro vybrané zvíře své ZOO, společně řešili otázku dovozu zvířat do ZOO se všemi potřebnými doklady, přípravu tiskové konference a vystoupení pro média a vzniklé problémy při provozu ZOO.

Mezi zajímavé a velmi přitažlivé pro cestovatele bylo krmení žiraf v zázemí ZOO, „osobní“ setkání s mravenečníkem Tobym, s klokany Emilly a Amálkou, pásovcem Růženkou, návštěva u papoušků, focení a zpěv pro Luigiho. Velkou oblibu si mezi cestovateli získali i 2 „pracovníci ZOO“ – surikaty Ríša a Máňa.

Z důvodu špatného počasí jsme v pátek večer nedokončili z důvodu špatného počasí noční prohlídku ZOO, jediná „negativní“ věc na letošní LUJ.

Pro cestovatele byly připraveny i tradičné hry a soutěže, bez kterých nemůže být LUJ a to hodnocení pořádku, chameleón, upír a medvědi.

Dlouhá léta k tradicím LUJ patří i adopce. Ani tento rok nebyl výjimkou a cestovatelé si pro adopci vybrali netradičné zvíře – vlk Hudsonův a věnovali na jeho adopci částku 10.000,-Kč.

Mezi neoblíbenější zvíře v ZOO podle cestovatelů patřil opět vlk Hudsonův s 11 hlasy, 6 hlasů dostal levhart a mravenečník velký a 5 hlasů tygra.

Předposlední den byl ve znamení nejen přípravy vyhodnocení. Večer bylo provedeno slavnostní vyhodnocení celé LUJ. Každé dítě obdrželo diplom za absolvování LUJ 2016.

Nejúspěšnější jednotlivci:

a) Mladší holky

1. Anna VAŠKOVÁ

2. Eva UNGRMANOVÁ

3. Eliška LUKEŠOVÁ

b) Starší holky

1. Michaela KIRNEROVÁ + Johana PETRŽELOVÁ

2. Agáta KOTKOVÁ + Tereza ŠAKAROVOVÁ + Natálie VAŠK Ů

3. Iva HANZLÍKOVÁ

c) Mladší kluci:

1. Radovan KLIMŠA

2. Štěpán RESL

3. Jakub MIK + Jakub MICHALIDES

d) Starší kluci:

1. Petr MOJŽÍŠ + Filip ŠESTÁK

2. Kristián VONDRA

3. Radim NAKLÁDAL

Nejlépe uklizená po celou dubu LUJ byla chatka č. 5: Michaela KIRNEROVÁ, Natálie VAŠKŮ, Tereza ŠAKAROVOVÁ a Johana PETRŽELOVÁ

Pořadí družstev:

1. místo – 1.družstvo „Sympatičtí puntíci“

2. místo – 3. družstvo „Dominantní rejsci“

3. místo – 2. družstvo „Dobrodružné pilořitky“

Po slavnostním vyhodnocení byla připravena diskotéka, která trvala do pozdních nočních hodin.

Středa 10. srpna 2016 byla nejsmutnějším dnem celé LUJ, protože se jednalo o den poslední. Po budíčku si účastnící LUJ sbalili své věci a po snídani čekali na příjezd rodičů, aby si je odvezli domů a užívali si dalších dnů prázdnin. Při každém odjezdu zaznělo ujištění , že se příští rok opět setkáme na LUJ, a to v ZOO Ústí nad Labem a v chatě Mír v Jílovém u Děčína.

Poděkování:

– vedení ZOO Olomouc a všem jejím zaměstnancům, zejména Líbě VESELÉ a Karle BŘEČKOVÉ a všem ostatním pracovníkům ZOO, se kterými se účastníci LUJ setkali;

– Adéle TOMEČKOVÉ a všem pracovníkům restaurace Pod Věží a Pizza u Medvěda, kde jsme při celodenních návštěvách měli zabezpečen oběd nebo večeři;

– pracovníkům Rekreačního střediska Chata Pod Věží v Radíkově;

– všem rodičům, kteří poskytli drobné dárky na odměny pro děti;

– všem vedoucím, instruktorům a zdravotnici, bez kterých by se LUJ 2016 nemohla uskutečnit.

Dušan KOZEL – hlavní vedoucí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2020 . All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes