Site Overlay

Letní univerzita juniorů 2017 (ZOO Ústí nad Labem)

Ve  středu 19. července 2017 se v Rekreačním zařízení Chata Mír v Jílovém u Děčína setkalo celkem 35 dětí z celé České republiky, aby za 10 dní absolvovali náročnou cestu džunglí.

Po příjezdu dětí a jejich ubytování byla oficiálně zahájená LUJ. Cestovatelé byly seznámeni s průběhem celé LUJ, rozděleny do 3 družstev – smeček a začali plnit první úkoly celotáborové hry podle „Knihy džunglí“, mezi které patřily název družstev, výroba vlastní vlajky a „bojového“ pokřiku.

Po splnění úkolů se představily jednotlivé družstva a předvedly, jak se jim podařilo splnit první úkoly z celotáborové hry:

1. družstvo „Pink panteři“ – vůdce smečky Michaela KIRNEROVÁ

2. družstvo „Nakorbené kobry“ – vůdce smečky Johana PETRŽELOVÁ

3. družstvo „Šerchánova pomsta“ – vůdce smečky Radim NAKLÁDAL

Dlouhé a náročné cestování džunglí bylo zpříjemněno 6 x návštěvou v ZOO Ústí nad Labem. Při první návštěvě účastníky v ZOO přivítal i její ředitel Ing. Roman KONČEL. Následně byly seznámeni s historií ZOO a s chovaným zvířaty. V  rámci pravidelných návštěv se účastníci LUJ postupně seznamovali s celou ZOO a jejími funkcemi. Své teoretické znalosti si následně ověřili formou kvízu nebo testů.

Každý den děti na základně doprovázela programem jedna z postav z Knihy džunglí – vlčí smečka, tygr Šér Chán, had Ká, slon Háthí a řada dalších zvířat.

Putování džunglí v sobotu zavedlo jednotlivé smečky tradičně i na Děčinský Sněžník, schladili se v místním koupališti a „přežili“ silné deště. V době „nedělních dešťů“ připravovali enrichment pro lvy, medvěda malajského a surikaty, aby v pondělí dopoledne sledovali, jak jejich výtvory zpestřili krmení jmenovaným zvířatům. Po obědě zavítal mezi účastníky LUJ i Stanislav LHOTA vedoucí záchranného projektu na Borneu „Pesisir Balikpapan. Na závěr zajímavé besedy byl na záchranný projekt věnovaná částka 5.000,-Kč. Je to vůbec poprvé, kdy CEAF ZOO a účastníci LUJ věnovali mimo adopce i částku na vybraný záchranný projekt.

Návštěva v ZOO byla zpestřená i pomoci ošetřovatelům při vybírání kamenů ve výběhu slonů a jelenů sika a sběr listů pro listožravé primáty o celkové váze 28,2 kg. Za odměnu si prohlédli pavilon slonů a stáje zeber, mohli si nakrmit slony a žirafy. Proběhlo i společné focení se slony. Nezapomenutelným zážitkem byla i podvečerní a noční prohlídka ZOO.

Pro cestovatele byly připraveny i tradičné hry a soutěže, bez kterých nemůže být žádná LUJ a to hodnocení pořádku, chameleón, upír, medvědi a stezka odvahy.

Dlouhá léta k tradicím LUJ patří i adopce. Ani tento rok nebyl výjimkou a na adopci bylo vybráno netradiční zvíře – kabar pižmový. Na jeho adopci byla věnována částka 5.000,-Kč.

V průběhu LUJ jsme měli i jednu neohlášenou návštěvu s Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje a kontrolu jsme opět zvládli bez připomínek.

Tento rok byl mimořádně náročný i pro naši zdravotnici, kdy za dobu konání LUJ „vítězně zápasila“ se 103 klíšťaty. Naštěstí to bylo jediné co nás zdravotně trápilo.

Předposlední den byl ve znamení nejen přípravy vyhodnocení. Večer bylo provedeno slavnostní vyhodnocení celé LUJ. Každé dítě obdrželo diplom za absolvování LUJ 2017 a mnoho dalších pamětních dárků.

Nejúspěšnější jednotlivci:

a) Mladší holky

1. Anna VAŠKOVÁ

2. Adéla FRIDRICHOVÁ

3. Lucie SCHENKOVÁ

b) Starší holky

1. Michaela KIRNEROVÁ

2. Eva UNGRMANOVA

3. Eliška LUKEŠOVÁ

c) Mladší kluci:

1. Radovan KLIMŠA

2. Michal RAŠKA

3. Štěpán RESL + Jakub MICHALIDES

d) Starší kluci:

1. Matěj MIK

2. Kristián VONDRA

3. Jindřich GRILL + Radim NAKLÁDAL

Nejlépe uklizená po celou dobu LUJ byla chatka č. 7: Filip ŠESTÁK, Kristián VONDRA, Jindřich GRILL, Radim NAKLÁDAL, Tomáš PŠENICA. Je to vůbec poprvé, kdy v tomto hodnocení vyhrála chatka kluků.

Pořadí družstev:

1. místo – 1.družstvo „Pink panteři“

2. místo – 3. družstvo „Šerchánova pomsta“

3. místo – 2. družstvo „Nakorbené kobry“

Podle hodnocení dětí nejlepším vedoucím byl Vojtěch KODEŠ.

Po slavnostním vyhodnocení byla připravena diskotéka, která trvala do pozdních nočních hodin. Zpestřením diskotéky byla i účast děti z klubu sportovní gymnastiky Most.

Sobota 29. července 2017 byla nejsmutnějším dnem celé LUJ, protože se jednalo o den poslední. Po budíčku si účastnící LUJ sbalili své věci a po snídani čekali na příjezd rodičů, aby si je odvezli domů a užívali si dalších dnů prázdnin. Při každém odjezdu zaznělo ujištění, že se příští rok opět setkáme na LUJ, a to v ZOO a BZ města Plzeň a v rekreačním zařízení Melchiorova huť od 12. srpna 2018 do 22. srpna 2018.

Poděkování:

– vedení ZOO Ústí nad Labem a všem jejím zaměstnancům, zejména Věrce VRABCOVÉ a Matějovi KYNŠTOVI a všem ostatním pracovníkům ZOO, se kterými se účastníci LUJ setkali;

– všem pracovníkům restaurace Savana v ZOO Ústí nad Labem, kde jsme při celodenních návštěvách měli zabezpečen oběd nebo večeři;

– pracovníkům rekreačního zařízení Chata Mír v Jílovém u Děčína;

– panu Martinu DUDKOVI, autodopravci za zabezpečení naší přepravy do ZOO;

– všem rodičům, kteří poskytli drobné dárky na odměny pro děti;

– všem vedoucím, instruktorům a zdravotnici, bez kterých by se LUJ 2017 nemohla uskutečnit.

Dušan KOZEL – hlavní vedoucí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2020 . All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes